cvičení na paddleboardu

Cvičení na paddleboardu ve Zlíně (zima bazén, léto Štěrkoviště Otrokovice, vždy podle počasí) – CORE trénink

Core trénink se stal v poslední době jedním z nejužívanějších tréninků nejen kondičních sportovců. Využívá se při všech populárních sportech, cvičí i široká veřejnost, která žije sedavým stylem života, používá se při bolestech zad, hlavy nebo při nesprávném držení těla…. Na paddleboardu, CORE, neboli LPHC komlex procvičujeme již při samotném pádlování. Při cvičení na prkně (SUP) s námi zapojení těchto svalů jistě pocítíte „na vlastní kůži“. Snažíme se o zapojení všech (29-ti) svalů LPHC komplexu a nastavení správného dýchání.

Co je CORE trenink?

Je to cvičení k posílení středu těla, kde se nachází těžiště a odkud vychází všechny naše pohyby. Pevný střed těla neznamená buchty na břiše, ale je velmi důležitý pro zvládnutí pohybů nejen dynamických a výbušných, ale i statických, při kterých se tělo vůbec nepohybuje vůči podložce. Pokud budete mít posílený střed těla zvládnete podat maximální výkon. Při cvičení na paddleboardu s námi v bazénu, nebo jiné vodní hladině (cvičení v přírodě má nezapomenutelné kouzlo) využíváme jak cvičení statická, tak i mírně dynamické pro zahřátí organismu. Využitím paddleboardu, na vodní hladině dokážeme výborně zapojit hluboko uložené stabilizační svaly, aniž by to pro Vás bylo nepříjemné. Využíváme toho, co naše tělo umí už od narození, jen si musí vzpomenout. Používáme jak metodu cvičení podle vývojové kineziologie, tak některé prvky z jógy. Balanční podložky (v našem provedení jsou to plující paddleboardy) jsou na procvičení LPHC komplexu to nejlepší. Důležité je zvládnout základní postoj a z něj potom přichází množství pohybů, které nám pomohou k posílení CORE Vašeho těla. Zároveň je COE trénink velice vhodný a nezbytný pro širokou veřejnost, která žije sedavým stylem života a trpí bolestí zad, nebo hlavy. Zapojíme také svaly okolo nosných kloubů (kolena a kyčle, ramena…), možná se Vám zlepší menstruační potíže, nebo potíže s udržením moči po porodu. Ženy ocení pozitivní vliv na ženské pohlavní orgány (posílené svaly pánevního dna dokáží ulevit řadě problémů, zlepšují průběh porodu i sexuální život:)). Posílené „jádro“ u mužů je preventivním prostředkem proti kýle i problémům s bederními plotýnkami. Správně fixované břišní svaly a posílené hluboké svaly totiž udrží váhu vnitřních orgánů a tělo si tak nemusí hledat jiné cesty. Cvičení není omezeno věkem, výškou ani váhou daných jedinců, protože nepoužíváme žádné stroje. Pokud zdravotní stav dovolí je vhodné i po rehabilitacích. Při správném cvičení dochází pomalu k odstraňování špatných svalových návyků, vede k odstranění bolesti zad, k obnovení správného držení těla, ke zvýšení kondice a vaší pohyblivosti, možná předejdete zbytečným zraněním, ke kterým dochází při jednostranném a špatném pohybu. Balanční cvičení využívají i vrcholoví sportovci. U sportovců je nezbytné mít silný CORE (střed těla), jak z důvodů výkonnostních, tak především zdravotních. U sportů jako je gymnastika, bojové sporty, skoky do vody, atletické disciplíny (běh), sportovní hry (lední hokej, rugby, basketbal, házená, volejbal) a mnoho dalších, a to nejen ve sportovních disciplínách, ale i třeba pohybu typu brake dance, street dance, parkour, balet, je výkon přímo závislý na celkové funkčnosti těla. Ať už jde o zpevnění těla v souboji, či při odraze a doskoku, udržení polohy těla ve stojce na jedné ruce. Důraz na „CORE“ stabilitu se stále více používá v rámci sportovní přípravy vrcholových i amatérských sportovců nejrůznějších odvětví, protože pomáhá dosáhnout lepších výkonů.

Pravidelným pádlováním s námi, si vaše tělo pomalu obnoví, co již zapomnělo a určitě se společně i zasmějeme. Těším se na Vás.

Termíny vždy vypisuji na našem FB Tambik Zlín.